A műfű felforrósodása kánikulában és ennek kezelése
A műfű egyik gyakori problémája, hogy forró napokon jelentősen felmelegedhet, ugyanúgy, mint a beton vagy a kavics, ami kellemetlenné teheti a használatát, különösen mezítláb. Szerencsére több módszer is létezik arra, hogy ezt a problémát kezeljük és csökkentsük a hőérzetet.
A beton vagy a műfű melegszik fel jobban nyáron?
Nyáron, amikor a hőmérséklet emelkedik, mind a beton, mind a műfű hajlamos a felmelegedésre. Azonban a kettő közül a beton általában jobban felmelegszik, mint a műfű.
Beton
A beton egy sűrű, tömör anyag, amely jól vezeti és tárolja a hőt. Amikor a napfény közvetlenül éri, a beton gyorsan felmelegszik, és hosszú ideig megtartja a hőt. Ezért a beton felületek gyakran sokkal melegebbek lehetnek, mint a környezeti levegő hőmérséklete, és még a nap lementével is hosszú ideig forrók maradnak.
Műfű
A műfű szintén felmelegszik a közvetlen napsugárzás hatására, de kevésbé vezeti a hőt, mint a beton. Ezért a műfű felülete kevésbé forró, mint a beton, és gyorsabban hűl le, amikor az árnyékba kerül vagy az esti órákban. Emellett léteznek speciális hővisszaverő technológiával készült műfüvek is, mint például a HeatBlock technológia, amelyek csökkentik a hőfelhalmozódást, még komfortosabbá téve a használatát.
Miért melegszik fel a műfű?
A műfű anyaga, különösen a polietilén, hajlamos magába szívni és megtartani a nap hőjét. A sötétebb zöld színek jobban elnyelik a napsugárzást, ami magasabb hőmérsékletet eredményez. Ez különösen igaz olyan területeken, ahol a közvetlen napsütés hosszú órákon át éri a műfüvet.
Hogyan csökkenthetjük a műfű felmelegedését?
1. Árnyékolás kialakítása
Telepíts árnyékolókat, napvitorlákat vagy pergolákat a műfű fölé, hogy csökkentsd a közvetlen napsugárzást. Ezek az árnyékolók nem csak a hőmérsékletet csökkentik, hanem esztétikusak is, és további funkciókat biztosíthatnak a kertben. Az árnyékolás különösen hasznos lehet olyan helyeken, ahol a nap nagy részében közvetlenül süt a műfűre. Fákat, bokrokat is ültethetsz.
2. Hűtő rendszerek
Léteznek speciális hűtőrendszerek, mint például az integrált vízpermetezők, amelyek automatikusan permeteznek vizet a műfűre, hogy lehűtsék azt. Ezek a rendszerek időzítővel működtethetők, hogy a legmelegebb órákban aktiválódjanak.
3. Világosabb színű műfű
A világosabb színű műfüvek kevésbé hajlamosak a felmelegedésre, mint a sötétebb árnyalatok. Amennyiben a hőmérséklet problémát okoz, érdemes lehet világosabb színű műfüvet választani.
4. Vízpermetezés
Egyszerű megoldás lehet a vízpermetezés is. Egy kerti tömlővel gyorsan le lehet hűteni a műfüvet, bár ez az eljárás rövidebb ideig hatékony, mint a hűtő rendszerek.
A párakapu használata is jó megoldás lehet.
5. Speciális műfű típusok:
Választhatunk olyan műfű típust is, amely speciális hővisszaverő technológiával van ellátva. Ilyen például a Synlawn által kifejlesztett HeatBlock technológia, ami akár 20%-kal csökkenti a hőfelhalmozódást.
A legmodernebb műfüvek, mint például az amerikai Synlawn egyes termékei, rendelkeznek speciális hővisszaverő technológiával. A Synlawn saját fejlesztésű HeatBlock technológiája 20%-kal csökkenti a hőfelhalmozódást azáltal, hogy visszaveri az infravörös sugarakat a fűszálak infravörös visszaverő pigmentjeinek köszönhetően. Ez különösen fontos a forró nyári napokon, amikor a hagyományos műfüvek gyakran túlmelegszenek.
A műfű forró napokon történő felmelegedése kellemetlen lehet, de számos hatékony módszer létezik ennek kezelésére. Árnyékolás, hűtőrendszerek, világosabb színű műfű választása, vízpermetezés vagy speciális hővisszaverő technológiával ellátott műfű használata, mind-mind segíthetnek abban, hogy a műfű hőmérséklete elviselhetőbb legyen. A rendszeres karbantartás is fontos. Így biztosíthatjuk, hogy a műfű továbbra is kényelmes és esztétikus maradjon, még a legforróbb napokon is.